74.7k views
7 votes
Please help, TYSM! Thankssssssss

Please help, TYSM! Thankssssssss-example-1
User Roctimo
by
7.8k points

1 Answer

12 votes

Answer:

26 or 27 minutes (read the last part of the explanation)

Explanation:

So there are 3 minutes Jane already has for $0.75. She has $3.60, so first just subtract the 75 cents from the total amount of money, to get $2.85. Each minute after costs $0.12 so just divide the 2 numbers. You should get 23.75, that's the number of minutes. Add the 3 minutes back on to get the total time and you get 26.75, it says round to the nearest whole number, which would be 27, but since that would cost more money than Jane actually has, I think it would be 26 minutes

sorry if this is a bad explanation TwT

User Kartik
by
8.5k points

Related questions

asked Jan 6, 2019 92.1k views
Gilwo asked Jan 6, 2019
by Gilwo
7.8k points
1 answer
3 votes
92.1k views
asked Aug 21, 2021 128k views
Hardmooth asked Aug 21, 2021
by Hardmooth
8.7k points
1 answer
3 votes
128k views
asked May 14, 2022 154k views
Johlrich asked May 14, 2022
by Johlrich
7.5k points
1 answer
0 votes
154k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.