179k views
0 votes
Assuming that the population is normally​ distributed, construct a 9090​% confidence interval for the population mean for each of the samples below. explain why these two samples produce different confidence intervals even though they have the same mean and range. sample​

a.11 44 44 44 55 55 55 88 full data set sample​
b.11 22 33 44 55 66 77 88

User Atyc
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Given:

Set A: 1 4 4 4 5 5 5 8

Mean: 4.5

Standard dev: 1.9

Set B:

Mean: 4.5

Standard dev: 2.45

% = 90

Set A:

Standard Error, SE = s/ √n = 1.9/√8 = 0.67

Degrees of freedom = n - 1 = 8 -1 = 7

t- score = 1.89457861

Width of the confidence interval = t * SE = 1.89457861* 0.67 = 1.272685913 Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width = 4.5 - 1.272685913 = 3.23 Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width = 4.5 + 1.272685913 = 5.77 The 90% confidence interval is [3.23, 5.77] Set B: Standard Error, SE = s/ √n = 2.45/√8 = 0.87 Degrees of freedom = n - 1 = 8 -1 = 7 t- Score = 1.89457861 Width of the confidence interval = t * SE = 1.89457861* 0.87 = 1.641094994 Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width = 4.5 - 1.641094994 = 2.86 Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width = 4.5 + 1.641094994 = 6.14 The 90% confidence interval is [2.86, 6.14] We can obviously see that sample B has more variation in the scores than sample A. The fact that the standard deviation is 2.45 for B and 1.9 for A). Therefore, they yield dissimilar confidence intervals even though they have the same mean and range.