193k views
2 votes
a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

User Aardvarkk
by
7.9k points

2 Answers

4 votes
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
User RosAng
by
7.1k points
2 votes
$240 dollars is the answer
User Padu Merloti
by
6.8k points