65.4k views
2 votes
A 12 oz can of coke cost $0.50 when purchased from the soda machine at the school and 18 oz bottle of Pepsi from the soda machine at a local gas station cost $1.25 find the unit cost of each to determine which location has the least expensive soda per ounce

User Rockbot
by
8.0k points

1 Answer

2 votes
1/2/(12)=1/24 cents/ oz can
5/4/(18)=5/72 cents/ oz bottle
compare
User Pkozlov
by
8.9k points