177k views
3 votes
Can someone solve this two problems

The sweet shop sells licorice at $9.40 per kg.How much would 250g of licorice cost?

The cost of electricity is 43.4 cents per kilowatt for each hour.What would:
i)500 kilowatts of electricity cost for one hour

ii)Cost to burn a 60 watt globe for 10 hours?

User Ade
by
7.2k points

1 Answer

7 votes
9.40 x 250 = 2350
43.4 x500= 21650
60x43.4= 26052
User Dhiraj
by
7.0k points