menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Coffe costs $18.96 for 3pounds. What is the cost for one pound of coffee?
asked
Jan 4, 2018
173k
views
4
votes
Coffe costs $18.96 for 3pounds. What is the cost for one pound of coffee?
Mathematics
middle-school
Bhavs
asked
by
Bhavs
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
18.96/3= $6.32
Hope this helps!
Hemingway Lee
answered
Jan 6, 2018
by
Hemingway Lee
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
how much does one pound cost given that 3 pounds cost 18.96
divide 18.96 by 3
you get 6.32
Each pound of coffee costs 6.32.
Hope this helps :)
Phuoc
answered
Jan 9, 2018
by
Phuoc
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 10, 2021
229k
views
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
Themaestro
asked
Oct 10, 2021
by
Themaestro
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
229k
views
asked
Nov 10, 2024
17.6k
views
A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 2 pounds of jelly beans and 3pounds of almonds, the total cost is 13 . For 4 pounds of jelly beans and 8 pounds of almonds, the total cost is 33
Kishor Pawar
asked
Nov 10, 2024
by
Kishor Pawar
7.2k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
17.6k
views
asked
Jan 17, 2024
170k
views
If apples cost $3.12 per pound and you have a bag that weighs 3pounds and 8 ounces, how much will you pay for those apples?
Charlesbridge
asked
Jan 17, 2024
by
Charlesbridge
7.5k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org