173k views
4 votes
Coffe costs $18.96 for 3pounds. What is the cost for one pound of coffee?

User Bhavs
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
18.96/3= $6.32

Hope this helps!

User Hemingway Lee
by
8.1k points
3 votes
how much does one pound cost given that 3 pounds cost 18.96

divide 18.96 by 3
you get 6.32

Each pound of coffee costs 6.32.
Hope this helps :)
User Phuoc
by
7.8k points