164k views
0 votes
Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a cent?

2 Answers

3 votes
the nearest tenth would be 0.40 cents each
User Lgarbo
by
7.7k points
3 votes

Answer:

Unit price of a pencil is $0.4

Explanation:

Thompson purchased a pack of 12 pencils for $4.99.

We have to calculate the unit price of price.

We can calculate the unit price of a pencil by dividing the total price of one pack by total number of pencils in a pack.

Unit price of a pencil =
\frac{\text{Price of a pack}}{\text{Number of pencils in a pack}}

=
(4.99)/(12)

= $0.4158

≈ $0.4

Therefore, unit price of a pencil is $0.4

User Jeremy John
by
8.1k points