menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!) A. 52.90 B. 1.04 C. 12.84 D. 458 E. 5x-8y+7 F. 25.30
asked
Jul 15, 2022
17.4k
views
19
votes
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!)
A. 52.90
B. 1.04
C. 12.84
D. 458
E. 5x-8y+7
F. 25.30
Mathematics
college
Ricksmt
asked
by
Ricksmt
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
a
Explanation:
Jun HU
answered
Jul 20, 2022
by
Jun HU
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 10, 2022
192k
views
Find the unit price. A 4-pound bag of pistachios for $16.60 O $4 per pound o $4.15 per pound O $0.24 per pound O $1.66 per pound
Osimer Pothe
asked
Sep 10, 2022
by
Osimer Pothe
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
192k
views
asked
Oct 22, 2024
66.6k
views
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?
Noemie
asked
Oct 22, 2024
by
Noemie
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
66.6k
views
asked
Dec 26, 2016
68.7k
views
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?
Hongzhi WANG
asked
Dec 26, 2016
by
Hongzhi WANG
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
68.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org