menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!) A. 52.90 B. 1.04 C. 12.84 D. 458 E. 5x-8y+7 F. 25.30
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!) A. 52.90 B. 1.04 C. 12.84 D. 458 E. 5x-8y+7 F. 25.30
asked
Jul 15, 2022
17.4k
views
19
votes
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!)
A. 52.90
B. 1.04
C. 12.84
D. 458
E. 5x-8y+7
F. 25.30
Mathematics
college
Ricksmt
asked
by
Ricksmt
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
a
Explanation:
Jun HU
answered
Jul 20, 2022
by
Jun HU
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 10, 2022
192k
views
Find the unit price. A 4-pound bag of pistachios for $16.60 O $4 per pound o $4.15 per pound O $0.24 per pound O $1.66 per pound
Osimer Pothe
asked
Sep 10, 2022
by
Osimer Pothe
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
192k
views
asked
Oct 22, 2024
66.6k
views
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?
Noemie
asked
Oct 22, 2024
by
Noemie
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
66.6k
views
asked
Dec 26, 2016
68.7k
views
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?
Hongzhi WANG
asked
Dec 26, 2016
by
Hongzhi WANG
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
68.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org