1) Chemical equation
2H2O ----> 2H2 + O2
2) theoretical molar ratios:
2 mol H2O : 2 mol H2 : 1 mol O2
3) determine the number of moles in 17.0 g of H2O and 10.2 g of O2
number of moles = mass in grams / molar mass
molar mass of H2O = 18.02 g/mol
molar mass of O2 = 32.00 g/mol
=> number of moles of H2O = 17.0 g / 18.02 g/mol = 0.943 moles
number of moles of O2 = 10.2 g / 32.0 g = 0.319 mol O2
4) theoretical yield
2 mol H2O / 1 mol O2 = 0.943 mol H2O / x =>
x = 0.943 mol H2O * 1 mol O2 / 2 mol H2O = 0.472 mol O2
5) Percent yield
Percent yield = (actual moles / theoretical moles) * 100 = (0.319 / 0.472)*100 = 67.6%
Answer: the fourth option 67.6%