220k views
8 votes
Willie bought 7 eating utensils for a total of $25. Spoons cost $5 and forks cost $3. How many of each eating utensil did he buy?

1 Answer

12 votes

Answer:

2 spoons and 5 forks

Explanation:

2*$5= $10 (two spoons for $5 each)

5*$3= $15 (five forks for $3 each)

User Kevin Vaughan
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories