235k views
2 votes
The combustion of gasoline produces carbon dioxide and water. assume gasoline to be pure octane (c8h18) and calculate how many kilograms of carbon dioxide are added to the atmosphere per 7.0 kg of octane burned. ( hint: begin by writing a balanced equation for the combustion reaction.)

User BntMrx
by
6.5k points

1 Answer

5 votes
Answer: 2 C8H18 + 25 O2 => 16 CO2 + 18 H2O 1.0 kg = 1000 g C8H18 = 1000 g / 114.2293 g/mole = 8.75 moles C8H18 8.75 moles C8H18 produce (16/2) (8.75) = 70 moles CO2 70 moles CO2 = (70 moles) (44.0096 g/mole) = 3081 g CO2 = 3.1 kg CO2
User Tahazzot
by
7.8k points