7.0k views
5 votes
Jessie buy a case of drink for $5.98. A case of drinks contains 24 eight-ounces cans. What is the unit cost per can?

User Ndech
by
8.2k points

1 Answer

4 votes
Divide the cost of a case ($5.98) by the number of cans (24):

$5.98
------------- = $0.25/can (this is your unit cost, the cost per cans)
24 cans
User Eatcrayons
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.