132k views
5 votes
Plz help with 13,15,the 3 pizza problem and 12 chicken problem.For the 3 pizza and chicken u round ur answer to nearest hundreth .Aka have to do unit rate and better buy means cheaper price.7 point question!!!!

Plz help with 13,15,the 3 pizza problem and 12 chicken problem.For the 3 pizza and-example-1
Plz help with 13,15,the 3 pizza problem and 12 chicken problem.For the 3 pizza and-example-1
Plz help with 13,15,the 3 pizza problem and 12 chicken problem.For the 3 pizza and-example-2
User AS Mackay
by
9.1k points

1 Answer

2 votes
13) So essentially what your finding is how much you're paying per penguin in each case.

when your buying 84 penguins for $13597, you are paying [$13,597 ÷ 84] per penguin; which is $161.87

when your buying 50 penguins for $795.95, you are paying [$795.95 ÷ 50] per penguin; which is $15.92
∴ in this case, it is better to buy 50 penguins for $795.95

15) when you buy 48oz big gulp for $1.39, you're paying [$1.39 ÷ 48] per oz; which is $0.029
when you buy 32oz of coke for $0.89, you're paying [$0.89 ÷ 32] per oz; which is $0.028.
by technicality, buying 48oz of big gulp would be more expensive than buying 32 oz of coke. (but logically the difference is negligible but I guess it adds up in the long run).


If 3 pizza cost $19.99, then each pizza cost $19.99 ÷ 3 = $6.66

If 12 chickens lay 30 eggs, then each chicken would lay 30 ÷ 12 = 2.5 eggs per chicken
User Trolleymusic
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories