189k views
4 votes
Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.

User SOA Nerd
by
7.7k points

2 Answers

2 votes
Hello,

First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer


hope this helps

User Willdye
by
8.4k points
3 votes
First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer
User Fanis Hatzidakis
by
9.0k points