menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.
asked
Jun 3, 2018
189k
views
4
votes
Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.
Mathematics
middle-school
SOA Nerd
asked
by
SOA Nerd
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Hello,
First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer
hope this helps
Willdye
answered
Jun 5, 2018
by
Willdye
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer
Fanis Hatzidakis
answered
Jun 9, 2018
by
Fanis Hatzidakis
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 6, 2018
140k
views
Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.
Eike Behrends
asked
May 6, 2018
by
Eike Behrends
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
140k
views
asked
Jun 10, 2024
36.7k
views
Janae had a rectangular garden that measured 6 feet by 8 feet. In the center of the garden, there was a triangular pond with a base of 2 feet and a height of 3 feet. If she can't plant things in the pond,
Voidstate
asked
Jun 10, 2024
by
Voidstate
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
36.7k
views
asked
Sep 6, 2024
154k
views
Janae gets paid $15 an hour. She started with $400. Let x = number of hours Janae works Let y = Janae's total bank account balance If Janae works 36 hours this week, how much money will she have by the
Leonid Vysochyn
asked
Sep 6, 2024
by
Leonid Vysochyn
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
154k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org