55.6k views
5 votes
if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76

User Liam
by
7.8k points

1 Answer

2 votes
3 1/2=(2*3+1)/2=7/2
1.96: 7/2=1,96*2/7=3,92/7=0,56 $

The answer is a.
User Aen
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories