55.6k views
5 votes
if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76

User Liam
by
6.9k points

1 Answer

2 votes
3 1/2=(2*3+1)/2=7/2
1.96: 7/2=1,96*2/7=3,92/7=0,56 $

The answer is a.
User Aen
by
7.2k points