158k views
3 votes
If you used 856 KWH and the power company charges 0.05854/ KWH and a customer charge of $3.75, how much will you pay?

User EnterKEY
by
7.6k points

2 Answers

6 votes
I got 53.86 Hope this helps
User Esin
by
7.0k points
2 votes

Answer:

$53.86.

Explanation:

We have been given that you used 856 KWH and the power company charges 0.05854/ KWH and a customer charge of $3.75.

First of all, we will find cost of using 856 KWH by multiplying 856 by 0.05854 as shown:


\text{Cost of 856 KWH}=856* \$0.05854


\text{Cost of 856 KWH}=\$50.11024

Now, we will add $3.75 in cost of 856 KWH to find the total cost.


\text{Total cost of 856 KWH}=\$50.11024+\$3.75


\text{Total cost of 856 KWH}=\$53.86024\approx \$53.86

Therefore, we will pay approximately $53.86.

User Mike Placentra
by
7.6k points