menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If Mary paid $14.8 for 6.4 pounds of strawberries what would the price be of one pound of strawberries?
asked
Aug 18, 2018
81.6k
views
0
votes
If Mary paid $14.8 for 6.4 pounds of strawberries what would the price be of one pound of strawberries?
Mathematics
middle-school
Debop
asked
by
Debop
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
You are looking for a unit rate in dollars per pound, so divide the number of dollars by the number of pounds.
($14.8)/(6.4 lb) = $2.3125/lb
Nodoid
answered
Aug 19, 2018
by
Nodoid
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$2.31
HOPE THIS HELPS :D
JTejedor
answered
Aug 24, 2018
by
JTejedor
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity