81.6k views
0 votes
If Mary paid $14.8 for 6.4 pounds of strawberries what would the price be of one pound of strawberries?

User Debop
by
7.7k points

2 Answers

7 votes
You are looking for a unit rate in dollars per pound, so divide the number of dollars by the number of pounds.

($14.8)/(6.4 lb) = $2.3125/lb
User Nodoid
by
8.1k points
5 votes
$2.31


HOPE THIS HELPS :D

User JTejedor
by
7.8k points

No related questions found