54.4k views
2 votes
A billiard ball with a mass of 0.15 kg has a velocity of 5 m/s. It strikes the bumper of the table perpendicularly and bounces straight back with a velocity of 3 m/s. The ball underwent a change in momentum equal to

User Sheppard
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
initial momentum = 0.15 kg * (-5 m/s) = - 0.75 N*s

final momentum = 0.15 * ( 3 m/s) = 0.45 N*s

Change in momentum = final momentum - initial momentun =

= 0.45N*s - (- 0.75N*s) = 1.2 N*s

Answer: 1.2 N*s


User Krilovich
by
6.1k points