38.0k views
2 votes
On a trip to visit friends, a family drives 65 miles per hour for 208 miles of the trip. If the entire trip was 348 miles and took 6 hours, what was the average speed in miles per hour, for the rest of the trip?

User Enbr
by
7.3k points

1 Answer

3 votes
From information given, we know
208 miles was at rate of 65 mph. so divide total mileage by speed to get time spent.

208 ÷ 65 = 3.2 hours

So the rest of the trip took 6 - 3.2 = 2.8hours to travel another 348 total miles minus the 208 miles driven at 65mph is 140 miles.

140 miles divided by 2.8 hours gives speed

140 ÷ 2.8 = 50 miles per hour
User Igor Shubovych
by
6.8k points