109k views
1 vote
You spend $11 on school supplies. You purchase pencils for $0.25 each and pens for $2 each. You purchase a total of 30 pencils and pens. How many of each did you purchase?

1 Answer

5 votes

Answer:

You bought 28 pencils and 2 pens.

Explanation:

Define the following variables

X: Number of pencils bought

Y: Number of pens bought

Following the problem statement we have

X + Y = 30 we bought 30 pencils and pens (1)

0.25X +2Y = 11 Total cost of purchases (2)

We may solve this system using substitution. In Eq 1

Y = 30 -X (3)

Replacing (3) in (2)

0.25X +2(30-X) = 11

0.25 X + 60 -2X =11

60-11 = 2X-0.25X

49 = 1.75 X

X = 28 Pencils (4)

(4) in (3)

Y = 30 - 28 = 2

User Annath
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories