104k views
1 vote
Which ingredient costs the most per pound?

Which ingredient costs the most per pound?-example-1
User Jamil
by
7.3k points

2 Answers

3 votes
This is would be carrots.
User RonaldPK
by
8.0k points
0 votes
Potatoes: 7.56/6.3 = 1.2 dollars per pound
Carrots: 12.30/8.5 = 1.8 dollars per pound
Beef: 9.56/4 = 2.39 dollars per pound
Bell Peppers: 1.25/2.50 = 0.50 dollars per pound

Beef costs the most per pound
User Ihuk
by
8.1k points

No related questions found