menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Irene bought 1.75 kg of grapes for 5.25$. What is the price per kilogram of grapes?
asked
Dec 20, 2018
137k
views
5
votes
Irene bought 1.75 kg of grapes for 5.25$. What is the price per kilogram of grapes?
Mathematics
middle-school
Mxhiu
asked
by
Mxhiu
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Divide the cost by the amount.
($5.25)/(1.75 kg) = $3/kg
$3 per kilogram
Jaquay
answered
Dec 21, 2018
by
Jaquay
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
The price per kilogram of grams is $3.
Set up a proportion and then solve.
Ihor Patsian
answered
Dec 25, 2018
by
Ihor Patsian
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 13, 2023
89.4k
views
if you can buy fou bunches of purple grapes for 10$, then how many can you buy with 25$?solve the proportion
Nmd
asked
Jun 13, 2023
by
Nmd
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
89.4k
views
asked
Dec 20, 2017
46.4k
views
At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, Irene bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.
Adamrothman
asked
Dec 20, 2017
by
Adamrothman
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
46.4k
views
asked
Dec 19, 2017
209k
views
At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, Irene bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.
Zari
asked
Dec 19, 2017
by
Zari
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
209k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity