137k views
5 votes
Irene bought 1.75 kg of grapes for 5.25$. What is the price per kilogram of grapes?

User Mxhiu
by
7.8k points

2 Answers

3 votes
Divide the cost by the amount.

($5.25)/(1.75 kg) = $3/kg

$3 per kilogram

User Jaquay
by
7.1k points
0 votes
The price per kilogram of grams is $3.
Set up a proportion and then solve.
User Ihor Patsian
by
7.3k points