menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Harper bought 4 chairs for $232. How much will 6 chairs cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Harper bought 4 chairs for $232. How much will 6 chairs cost?
asked
Dec 4, 2018
229k
views
0
votes
Harper bought 4 chairs for $232. How much will 6 chairs cost?
Mathematics
middle-school
Josh Yeager
asked
by
Josh Yeager
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Hello there! To figure this out, you will first divide $232 by 4:
232 ÷ 4 = 58. So each chair costs $58.
Next, you will multiply 6 chairs, × $58
6 x 58 = $348
6 chairs will cost $348
Hope this helps you and have a great day! :)
Blake Morgan
answered
Dec 7, 2018
by
Blake Morgan
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Since one chair is $58, you multiply that by 6 and you will get $346.
The answer is $348
Hope this helps!!
Timothy Clemans
answered
Dec 11, 2018
by
Timothy Clemans
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 5, 2021
215k
views
Harper bought four chairs for $232 what is the unit price how much will six chairs cost
IanPudney
asked
Sep 5, 2021
by
IanPudney
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
215k
views
asked
Feb 12, 2023
158k
views
Harper bought 4 chairs for $232. What is the unit price? How much will 6 chairs cost?
Udi
asked
Feb 12, 2023
by
Udi
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
158k
views
asked
Mar 26, 2024
205k
views
Ray Flagg took out a 60-month fixed installment loan of $12,000 to open a new pet store. He paid no money down and began making monthly payments of $232. Ray's business does better than expected and instead
Francis Cugler
asked
Mar 26, 2024
by
Francis Cugler
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
205k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org