192k views
1 vote
Carina buys a set of business checks from her bank. The checks cost her $26.73. She gives the teller $30.23. How much change should Carina get back?

2 Answers

1 vote
she should be getting $3.50 back 
User Sancelot
by
7.7k points
2 votes

Answer:

Carina will get a change of $3.50

Explanation:

cost of checks = $26.73

money paid by Carina = $30.23

Carina would get a change when the: money paid ≥ cost of checks

from the question it is observed that money paid ≥ cost of checks

hence: money paid - cost of checks = Carina change

= $30.23 - $26.73

= $3.50

Carina will get a change of $3.50 from the money paid for the checks.

User Pranav Nutalapati
by
6.2k points