141k views
4 votes
A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. There are 10 crayons in each pack. What is the unit price of the crayons? $0.40

User EnzoMolion
by
7.2k points

2 Answers

1 vote

A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. There are 10 crayons in each pack. What is the unit price of the crayons?

A.

$0.40

B.

$0.50

C.

$0.60

D.

$0.80

it is B 0.50

User Jihed Amine
by
7.0k points
4 votes
I believe that it would be 0.5 or0.50
User Skyler
by
7.3k points