215k views
0 votes
"A parachutist's rate during a free fall reaches 80 meters per second. What is this rate in feet per second? At this rate, how many feet will the parachutist fall during 20 seconds of free fall? In your computations, assume that 1 meter is equal to 3.3 feet. Do not round your answers."

I'm suppose to find the rate in ft/s AND "distance in 20 seconds" in ft.

If anyone can help break this down for me, I'd greatly appreciate it. :)

User Volder
by
7.1k points

2 Answers

1 vote
Assuming 70 m/s is terminal velocity

1 meter = 3.3 ft

so 70 meters = 231

231 ft/s


231 x 5 = 1155ft
hope i helped

User Public Static
by
6.1k points
3 votes

Answer:

a)264 feet/ second

b)5280 feet during 20 seconds

Explanation:

A parachutist's rate during a free fall reaches 80 meters per second.

Convert the rate in feet per second

We are given that meter is equal to 3.3 feet

So, So, rate in feet per second =
80 * 3.3 = 264 feet/ second

So, parachutist fall in 1 second = 264 feet

Parachutist fall in 20 second =
264 * 20 = 5280 feet

Hence the parachutist will fall 5280 feet during 20 seconds of free fall

User Sweetgigi
by
6.8k points