118k views
3 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49
Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32

A)Choice A
B)Choice B
C)The unit rates are equal.
D)The unit rates cannot be determined.

User Rkulla
by
8.4k points

2 Answers

1 vote
The unit rates are equal. If you do 20/2.49 you get 6.03496386 and if you do 20/3.32 you would also get 6.0349386. That would be how much it is per ounce. I hope this helps!
User Dennso
by
8.0k points
1 vote
they are equal
15/2.49=0.166
20/3.32=0.166
User Skrilla
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories