208k views
1 vote
Mr Johns bought 8 packages of hot dogs for a cook out. The total cost of the hot dogs was $24. Which of the following number sentences could be used to determine the cost of one package of hot dogs?

Question 4 options:

$24 + 8


$24 - 8


$24 ÷ 8


$24 x 8

2 Answers

1 vote
$24 ÷ 8, have to add more characters to post this answer, there we go
User Marek
by
8.2k points
2 votes

you would divide the total cost by the number of packages, so the answer is:

$24 ÷ 8

User Jzou
by
8.2k points