menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-cup bottle of dish soap costs $5.28. What is the price per fluid ounce?
asked
Aug 15, 2018
215k
views
2
votes
A 3-cup bottle of dish soap costs $5.28. What is the price per fluid ounce?
Mathematics
high-school
Alex Hall
asked
by
Alex Hall
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
1 cup = 8 fluid ounces
3 cups = 24 fluid ounces
To find the unit price, divide the price by the number of fluid ounces.
($5.28)/(24 fl oz) = $0.22/fl oz
Erik Gillespie
answered
Aug 21, 2018
by
Erik Gillespie
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org