215k views
2 votes
A 3-cup bottle of dish soap costs $5.28. What is the price per fluid ounce?

User Alex Hall
by
8.5k points

1 Answer

1 vote
1 cup = 8 fluid ounces
3 cups = 24 fluid ounces

To find the unit price, divide the price by the number of fluid ounces.
($5.28)/(24 fl oz) = $0.22/fl oz
User Erik Gillespie
by
7.8k points

No related questions found