46.3k views
1 vote
Nancy invested a sum of money at 6%. Then she invested a second sum, $500 dollars more than her first, at 8%. The total interest earned for the year was $180. How much money fid nancy invest at each rate?

Nancy invested a sum of money at 6%. Then she invested a second sum, $500 dollars-example-1
User Phrogz
by
7.2k points

1 Answer

7 votes
180 = 0.06x + 0.08(x+500) 180 = 0.06x + 0.08x + 40 140 = 0.14x x=1000 $1000*.06 = $60 $1500*.08 = $120 $60+$120=$180 $1000 at 6% $1500 at 8%
User Namysh
by
7.3k points