menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You buy 12 apples. you also buy a box of cereal for $3.35. the bill is 8.75. how much does each apple cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You buy 12 apples. you also buy a box of cereal for $3.35. the bill is 8.75. how much does each apple cost
asked
Apr 10, 2018
58.5k
views
5
votes
you buy 12 apples. you also buy a box of cereal for $3.35. the bill is 8.75. how much does each apple cost
Mathematics
middle-school
Bowsersenior
asked
by
Bowsersenior
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
each apple costs .45
Noam Manos
answered
Apr 13, 2018
by
Noam Manos
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer is $0.45 EACH of apple
Total 12 apple = $5.40
I got this by
8.75-3.35=5.40
5.40/12
Each apple cost $0.45
Omarello
answered
Apr 16, 2018
by
Omarello
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org