menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate for a 10lb bag of cherries for $33.49
asked
Mar 23, 2018
178k
views
2
votes
What is the unit rate for a 10lb bag of cherries for $33.49
Mathematics
middle-school
Tore Nestenius
asked
by
Tore Nestenius
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
About 3.40 cents. You have to divide 33.49 by 10.
CassOnMars
answered
Mar 28, 2018
by
CassOnMars
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 9, 2018
163k
views
A 10lb bag of cherries for $33.49___ per lb
Skycc
asked
Feb 9, 2018
by
Skycc
8.4k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
163k
views
asked
Jun 1, 2024
30.6k
views
A tank originally contains 5lb of salt dissolved in 200gal of water. Starting at time t=0, a salt solution containing 0.10lb of salt per gallon is to be pumped into the tank at a constant rate and the
Hands
asked
Jun 1, 2024
by
Hands
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
30.6k
views
asked
Feb 22, 2024
73.2k
views
A Venturi tube in 6in. in diameter at the entrance, where the pressure is 10lb/in² (gage). The throat is 4in. in diameter; there the pressure is 6lb/in² (gage). What is the flow of water?
OlliM
asked
Feb 22, 2024
by
OlliM
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
73.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org