177k views
2 votes
If the velocity of an object changes from 15 m/s during a time interval of 4s what is the acceleration of the object

1 Answer

5 votes
The acceleration of an object is defined as change in velocity divided by change in time, that is,
Acceleration = change in velocity / change in time
In the question given above,
Change in velocity = 15
Change in time = 4
Acceleration = 15 /4 = 3.75
Therefore, acceleration = 3.8 m/s^2.
User Shishil Patel
by
7.1k points