87.4k views
3 votes
A firework exploded 1,360 meters away and the sound of the firework took 4 seconds to reach you. At what speed did the sound travel?

2 Answers

7 votes
The answer is 340 meters per second. You divide the distance by the time to get the answer.
User Ponadto
by
7.4k points
1 vote

Answer:

Speed of sound, v = 340 m/s

Explanation:

It is given that,

A exploded 1360 meters away, d = 1360 meters

time taken, t = 4 seconds

We need to find the speed of the travelled sound. Speed of sound is equal to the distance covered divided by total time taken i.e.


v=(d)/(t)


v=(1360\ m)/(4\ s)

v = 340 m/s

So, the speed with which sound is travelled is 340 m/s. Hence, this is the required solution.

User Imapler
by
7.1k points