39.4k views
2 votes
How many total atoms are in 0.830 g of p2o5?

1 Answer

6 votes

Answer:


2.46x10^(22)atoms

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, we need to compute the atoms of both phosphorous and oxygen, taking into account the following mass-mole-atoms relationship:


Molar,mass=31*2+16*5=142g/mol\\atomsP=0.830gP_2O_5*(1molP_2O_5)/(142gP_2O_5) *(2molP)/(1molP_2O_5) *(6.022x10^(23)atomsP)/(1molP)=7.04x10^(21)atomsP\\atomsO=0.830gP_2O_5*(1molP_2O_5)/(142gP_2O_5) *(5molO)/(1molP_2O_5) *(6.022x10^(23)atomsO)/(1molO)=1.76x10^(22)atomsO

Now, by adding each result, we've got:


atoms=1.76x10^(22)atomsP+7.04x10^(21)atomsO=2.46x10^(22)atoms

Best regards.

User Kevin Galligan
by
7.6k points