11.2k views
5 votes
Amy has a mass of 30 kg, and she is riding a skateboard traveling 5 m/s. What is her momentum?

User Loly
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
The answer is 150Kg.m/s
User Danielhrisca
by
7.1k points
6 votes
Hey there!

So we know that m*v=P.
And in this question m=30
v=5 m/s
P = 30*5 Kgm/s
P = 150 Kgm/s

So, your final answer is 150 Kg.m/s

Hope this helps! :)
User WeSee
by
7.1k points