47.6k views
3 votes
At the store deli, Rita spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

User Teun D
by
7.6k points

2 Answers

5 votes
Let x be he price of 2 pound of cheese. Then:
13.45/5 = x/2
x = 13.45*2/5
x = 5.38
The answer will be $5.38
User Lyubimov Roman
by
7.9k points
1 vote

Answer:

The cost would be $ 5.38.

Explanation:

Given,

The price of 5 pounds of cheese = $ 13.45,

So, the price of 1 pounds of cheese =
\frac{\text{Price of }5\text{ pounds of cheese}}{5}


=(13.45)/(5)


=\$ 2.69

Thus, the price of 2 pounds of cheese = 2 × price of each pound of cheese

= 2 × 2.69

= $ 5.38