95.4k views
0 votes
The price of a gallon of milk has increased from $3.24 to $4.05. What is the percentage increase?

User Matt Dawdy
by
7.3k points

2 Answers

4 votes
25%

3.24*.25= .81
3.24+.81=4.05
User GeNia
by
7.2k points
2 votes

Answer:

percent increase = 25%

Explanation:

The price of a gallon of milk has increased from $3.24 to $4.05

LEt x be the percentage increase

intitial cost + initial cost times percentage = new cost


3.24 + 3.24 ((x)/(100))= 4.05

Subtract 3.24 from both sides


3.24 ((x)/(100))= 0.81

divide by 3.24 on both sides


((x)/(100))= 0.25

Multiply both sides by 100

x= 25 %

User Droidx
by
7.8k points