108k views
2 votes
A 4 kg car with frictionless wheels is on a ramp that makes a 25° angle with the horizontal. The car is connected to a 1 kg mass by a string that passes over a frictionless pulley.

What is the acceleration of the car?

1 Answer

3 votes
Refer to the diagram shown below.

W₁ = (4 kg)*(9.8 m/s²) = 39.2 N
W₂ = (1 kg)*(9.8 m/s²) = 9.8 N

The normal reaction on the 4-kg mass is
N = (39.2 N)*cos(25°) = 35.5273 N
The force acting down the inclined plane due to the weight is
F = (39.2 N)*sin(25°) = 16.5666 N

The net force that accelerates the 4-kg mass at a m/²s down the plane is
F - W₂ = (4 kg)*(a m/s²)
4a = 16.5666 - 9.8
a = 1.6917 m/s²

Answer: 1.69 m/s² (nearest hundredth)

A 4 kg car with frictionless wheels is on a ramp that makes a 25° angle with the horizontal-example-1
User Antwoine
by
7.6k points