80.9k views
3 votes
5 pounds of apples cost $8.20. How much is it for 1 pound?

User Rippo
by
7.7k points

2 Answers

2 votes
just divide 8.2 by 5 and the answer is 1.64
so if u were going to write it down on a piece of paper it would look like this...
8.2/5=1.64
so for one pound it would be... 1.64
User Khajvah
by
7.7k points
3 votes
$8.20÷5=$1.64 so that will be your answer. $1.64 per pound
User Dan Halperin
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories