menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
5 pounds of apples cost $8.20. How much is it for 1 pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
5 pounds of apples cost $8.20. How much is it for 1 pound?
asked
Mar 2, 2018
80.9k
views
3
votes
5 pounds of apples cost $8.20. How much is it for 1 pound?
Mathematics
middle-school
Rippo
asked
by
Rippo
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
just divide 8.2 by 5 and the answer is 1.64
so if u were going to write it down on a piece of paper it would look like this...
8.2/5=1.64
so for one pound it would be... 1.64
Khajvah
answered
Mar 4, 2018
by
Khajvah
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$8.20÷5=$1.64 so that will be your answer. $1.64 per pound
Dan Halperin
answered
Mar 7, 2018
by
Dan Halperin
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org