14.5k views
0 votes
Pencils come in a pack of 8 for $1.12. How much is each pencil?

2 Answers

4 votes
Each pencil is $.14. You find the unit rate by dividing the amount you paid by the number of pencils you have.

1.12 / 8
User Suada
by
7.4k points
5 votes
14 cents
Divide 1.12 by 8 to find each individual pencils value.
User Eswald
by
7.3k points