142k views
2 votes
on a blueprint of a house, 25 millimeters represents 4 meters. the actual length of the living room is 5 meters. what is its length on the blueprint?

User Belykh
by
6.0k points

2 Answers

7 votes
First, we need to create an equation for this problem.
5(25 mm ÷ 4 m)

Now, all you have to do is solve it. Remeber, you would start in the parenthesis using the distributive property (PEMDAS).
5(25 mm ÷ 4 m)
5 × 6.25 = 31.25 mm

The length of the blueprint would be 31.25 millimeters.

I hope this helps!

User Unniverzal
by
7.6k points
4 votes

Answer:

31.25 mm

Explanation:

Use a proportion.

25 mm is to 4 m as x mm is to 5 m

25/4 = x/5

4x = 125

x = 125/4

x = 31.25

Answer: 31.25 mm

User Kevin Wittek
by
7.7k points