28.9k views
0 votes
Matt can buy an 8-ounce jar of salsa $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate

User GuidoS
by
7.8k points

2 Answers

3 votes
8 ounce jar of salsa that's my thought
User David Knight
by
8.8k points
1 vote
2.79/8=.34875 per oz
5.54/15=.369333 per oz
Buying the 8 oz jar of salsa would be cheaper.
User Lgomezma
by
7.4k points