70.4k views
1 vote
The Yoga class you wish to take is offering two price quotes: $108 for 5 weeks as (15 classes) or $125 for 8 weeks (24 classes). How much per class would you save by taking the 8 week class?

A $2.10
B $2.05
C $1.99
D $1.89

2 Answers

7 votes
The answer is C)
108/15 - 125/24 = 1.99
User RoMEoMusTDiE
by
8.7k points
2 votes

Answer: Option 'C' is correct.

Explanation:

Since we have given that

Cost for 5 weeks i.e. 15 classes = $108

Cost of per class is given by


(108)/(15)=7.2

Cost for 8 weeks i.e. 24 classes = $125

Cost of per class is given by


(125)/(24)=5.21

Amount of saving of per class by taking the 8 week class is given by


7.2-5.21=\$1.99

Hence, Option 'C' is correct.

User Qwaz
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories