83.0k views
1 vote
Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14 per pound, and a box of cereal for $3.46. Shen used front-end estimation to determine whether he had enough money for the groceries. How much did he estimate the total cost would be?

User Easeout
by
7.4k points

2 Answers

5 votes
he estimated that it would be about $9.00
User Minexew
by
6.9k points
4 votes

Answer:

$9.

Explanation:

We have been given that Shen’s mother gave him $10 to go buy groceries. He picked up a gallon of milk for $3.49, three pounds of oranges that cost $1.14 per pound, and a box of cereal for $3.46.

In front-end estimation, we round whatever number is in front instead of rounding each number to a given place value.

We can see that in $3.49, front number is and second number is less than 5, so we will round it down to $3.

Similarly, in $3.46, 1st number is 3 and second number is less than 5, so we will round it down to $3.

In $1.14, front or 1st number is 1 and second number is less than 5, so we will round down to $1. Cost of three orange boxes would be
\$1*3=\$3.


\text{Total estimated cost}=\$3+\$3+\$3


\text{Total estimated cost}=\$9

Therefore, the total estimated cost of groceries is $9.

User Maxim Zhukov
by
7.6k points