84.5k views
22 votes
I need help on this its 7th grade math

I need help on this its 7th grade math-example-1
User Spedwards
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

b

Explanation:

$5.28 for 3 corn (divide)

the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)

the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value

User Kamalanathan
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.