186k views
3 votes
Michelle bought seven packs of crayons for 15.75. write a fraction equivalent of the coast

User Alfe
by
8.0k points

1 Answer

2 votes
Find the unit rate. It's $15.75 for 7 packs, or

$15.75/7 = $2.25 per pack.

This is the same as 2 1/4 dollars per pack.

Please check your spelling and be sure the problems you share are complete.

15.75 should be written $15.75, and it's "cost," not "coast."
User Giannis Faropoulos
by
8.4k points