175k views
0 votes
A car starts from rest and accelerates for 5.2 s with an acceleration of 2.8 m/s 2 . How far does it travel? Answer in units of m.

1 Answer

5 votes
The final velocity is 5.2^2. The initial velocity is 0 . You are using Kinematic equation 3. (V^2=Vo^2+2a(x)) . (5.2^2=2(2.8)x)
27.04=5.6x
27.04/5.6=5.6/5.6x
4.83=x
The answer is 4.83m:)
User Deepti Kohli
by
7.1k points