195k views
4 votes
How many grams of KOH are needed to prepare 250mL of a 2.50M solution of KOH

User Staszek
by
6.8k points

1 Answer

4 votes
The answer for this question is 35 gram

The molar mass of KOH is 56 gram

250mL = 0.25 L

The molarity of the solution is = 2.5M

mass = molarity (in gram) x molar mass x volume (in Liter)

Now we just need to insert the number above into the formula

mass = 2.5 x 56 x 0.25

mass = 35 gram



User Vlada
by
7.3k points