18.9k views
1 vote
If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.

User Seasick
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

.56 cents

Explanation:

User Lavavrik
by
8.0k points
3 votes
it simple, 8.95/16=56 cents :)


User Lionscribe
by
8.3k points

No related questions found