menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.
asked
Jan 18, 2018
18.9k
views
1
vote
If a 16-ounce box of candy costs $8.95, how much does one ounce cost? Round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Seasick
asked
by
Seasick
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
.56 cents
Explanation:
Lavavrik
answered
Jan 21, 2018
by
Lavavrik
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
it simple, 8.95/16=56 cents :)
Lionscribe
answered
Jan 25, 2018
by
Lionscribe
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org